Sammen skaper de arbeidstakere

SAMMEN FOR YRKESLIVET: Samarbeidet mellom FREM og Obs har vært svært verdifullt for begge parter. Fra venstre salgssjef faghandel Thomas Jensen Horn, salgsleder dagligvare Geir Kåre Mortensen, varehussjef Thor Christian Larsen, veileder og jobbspesialist Christian Wang og veileder Bente Johansen.

Et unikt samarbeid mellom FREM og Obs på City Nord gir stadig flere muligheten til en trygg inngang i arbeidslivet.

Det offisielle navnet er arbeidsforberedende trening. En mulighet for å åpne døren til de som av ulike årsaker har havnet utenfor arbeidslivet.

– Vi begynte med arbeidet i fjor høst og kunne trykke på startknappen 11. mars, forteller veileder Bente Johansen.

Vinn-vinn situasjon

Nå er det ikke noe nytt at FREM, i samarbeid med ulike bedrifter, har sørget for arbeidstrening. Det som er spesielt med nettopp dette tiltaket, er at FREM til en hver tid har en person tilstede på Obs.

VARIERT OG HYGGELIG: – En variert hverdag med spennende oppgaver og veldig hyggelige kolleger. Helt opp, mener Gunwa Karu.

– Dette sikrer et helt annet handlingsrom og en betydelig større trygghet for alle parter, sier veileder og jobbspesialist Christian Wang.

Det er Gunwa Karu helt enig i:

– Varierte oppgaver og masse flotte og hyggelige kolleger.

Hennes kollega, Fatuma Bayolo, formulerer det slik:

– Jeg får jobbe selvstendig, og får skryt for jobben jeg gjør. Det synes jeg er fint.

Denne ordningen skaper en vinn-vinn-situasjon, der kandidatene alltid har med seg en kjent person fra FREM, og de ansatte på Obs har et fast kontaktpunkt og et trygt mellomledd.

– Dette prosjektet fungerer helt strålende og er det klart beste vi har vært med på, sier salgssjef faghandel hos Obs, Thomas Jensen Horn.

FÅR VIST SEG FREM: – Det er flott at vi får sjansen til å vise frem engasjement, noe som kan gi deg en jobbmulighet, sier Lucan Ilstad.

Viktig rekruttering

Så er det slik at for Obs, i tillegg til å være en bidragsyter når det gjelder sosial bærekraft, også ser på dette som er verdifull måte å rekruttere nye medarbeidere.

– Gulroten her er jo ansettelse hos oss, understreker varehussjef Thor Christian Larsen.

Og per i dag er det mange hos Obs som begynte sin karriere nettopp med en praksisplass og arbeidstrening.

– Det er veldig mye å sette seg inn når du skal jobbe i et varehus. Vi har våre faste rutiner som skal følges slik at ting blir gjort likt fra gang til gang, poengterer salgsleder dagligvare Geir Kåre Mortensen.

SELVSTENDIG HVERDAG:  – Jeg får jobbe selvstendig, og får skryt for jobben jeg gjør. Det synes jeg er fint, sier Fatuma Bayolo.

Det betyr også at veilederne fra FREM måtte gjennom en bratt læringskurve for å beherske den jobben de hjelper andre med å takle.

Lang tradisjon

Coop Nordland og City Nord har en lang tradisjon for å jobbe sammen med FREM, med blant annet Serviceteamet, som ble startet tilbake i 2012.

For det er noe med begrepet forbrukersamvirke. Det handler om å få ting til å virke - sammen.

– Du blir jo litt varm i hjertet når du ser folk få muligheten til å føle på mestring, sier Mortensen.

Obs er også en «Godkjent lærebedrift», noe som betyr at de har opparbeidet seg kompetanse og erfaring i det å formidle kunnskap til personer som vil inn i bransjen.

STARTEN PÅ EN KARRIERE: – Gulroten her er jo ansettelse hos oss, understreker varehussjef Thor Christian Larsen. Og per i dag er det mange hos Obs som begynte sin karriere nettopp med en praksisplass og arbeidstrening.

Gull verdt

For deltakerne er det nye prosjektet gull verdt. De får tilegnet seg nyttig erfaring og de er med på å bygge sin egen CV. De får også en kurspakke via Coop-skolen som tilfører ekstra verdi.

– Det er veldig fint å være med på Obs-ordningen og at man får vist fram sitt engasjement som kan gi en jobbmulighet, sier Lucan Ilstad.

For FREM er det gode samarbeidet med Coop Nordland, City Nord og Obs gull verdt:

– Vi er helt avhengige av at næringslivet stiller opp og gir oss muligheter for å la kandidatene få prøve seg ute i arbeidslivet, sier Wang.

Neste
Neste

Startnummer og hotell til The Arctic Run – eksklusiv medlemspris fra Coop Nordland!